Zlepšovanie metodiky lepenia

Všetky nápravy na našej formule sú konštruované z ocele. Rozhodli sme sa znížiť ich hmotnosť a to zmenou materiálu náprav z ocele na karbón. Problematikou tejto zmeny je vytvoriť dostatočne pevné uloženie kĺbových ložísk alebo spojovacích častí v karbónových častiach nápravy (v karbóne nie je možné vytvoriť závit, ktorý by bol schopný preniesť veľké sily.)

Najjednoduchším a známym spôsobom je vlepovať do karbonového materiálu kovové vložky s nízkou hmotnosťou a dostatočnou pevnosťou (napr. letecký dural).
Pre vytvorenie správneho spoja karbon-kov je potrebné mať skúsenosti a poznať metodiku lepenia, t.j. vedieť správne zvoliť povrch lepiacich častí, medzeru medzi lepiacimi časťami pre lepidlo, vhodné lepidlo a chémiu použitú pri lepení a následne jeho aplikáciu.

Od minulého roka sa venujeme zvoleniu správnej metodiky lepenia, pri čom nám pomáhali odborníci na lepenie z ČVUT v Prahe a z firmy POLYchem Composite Brno.
Prvé vzorky boli lepené minulý týždeň a poputujú na trhacie skúšky, kde bude testovaná sila lepeného spoja.
Po úspešnom zvládnutí testov (zdĺhavé dolaďovanie metódy lepenia) je možné zmeniť celé oceľové nápravy na karbónové a tým znížiť hmotnosť vozidla a zlepšiť dynamiku.

Autor: Roman Šipoš

  • lepenie1
  • lepenie2
  • lepenie3
  • lepenie4