O čom je súťaž Formula Student?

Formula Student Hungary pripravili zaujímavé video hovoriace o tom, ako vyzerá súťaž Formula Student. Pokiaľ si ju ešte neviete predstaviť, rozhodne si ich video nenechajte ujsť!

 

Zlepšovanie metodiky lepenia

Všetky nápravy na našej formule sú konštruované z ocele. Rozhodli sme sa znížiť ich hmotnosť a to zmenou materiálu náprav z ocele na karbón. Problematikou tejto zmeny je vytvoriť dostatočne pevné uloženie kĺbových ložísk alebo spojovacích častí v karbónových častiach nápravy (v karbóne nie je možné vytvoriť závit, ktorý by bol schopný preniesť veľké sily.)

Najjednoduchším a známym spôsobom je vlepovať do karbonového materiálu kovové vložky s nízkou hmotnosťou a dostatočnou pevnosťou (napr. letecký dural).
Pre vytvorenie správneho spoja karbon-kov je potrebné mať skúsenosti a poznať metodiku lepenia, t.j. vedieť správne zvoliť povrch lepiacich častí, medzeru medzi lepiacimi časťami pre lepidlo, vhodné lepidlo a chémiu použitú pri lepení a následne jeho aplikáciu.

Od minulého roka sa venujeme zvoleniu správnej metodiky lepenia, pri čom nám pomáhali odborníci na lepenie z ČVUT v Prahe a z firmy POLYchem Composite Brno.
Prvé vzorky boli lepené minulý týždeň a poputujú na trhacie skúšky, kde bude testovaná sila lepeného spoja.
Po úspešnom zvládnutí testov (zdĺhavé dolaďovanie metódy lepenia) je možné zmeniť celé oceľové nápravy na karbónové a tým znížiť hmotnosť vozidla a zlepšiť dynamiku.

Autor: Roman Šipoš

Natáčanie videa

Dnes sme začali natáčať nové promo video. Veľká vďaka patrí Oliverovi Záhlavovi a Radke Šišulákovej z VŠMU – našim kameramanom a firme e-Sense Slovakia, ktorá nám poskytla priestory a pomohla po technickej stránke.

Máte sa na čo tešiť!

Newsletter september 2014 – január 2015

Richard Vrablec o SGT

Podporu nášho projektu tento týždeň vyjadril aj Richard Vrablec, jeden z najznámejších moderátorov a zabávačov na Slovensku. Prišiel sa pozrieť do našej dielne, vyskúšal si, ako sa v našej formule sedí a povedal o nás pár slov. Viac uvidíte vo videu.
www.zabavac.sk

Prezident Kiska vyjadril podporu SGT!

V utorok 17.2.2015 navštívil náš pán prezident Andrej Kiska svoju alma mater, Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Jeho prejav si prišla vypočuť aj časť STUBA Green Teamu.

Pán prezident Kiska hovoril o dôležitosti vzdelania a podpore študentov, pretože práve oni sú budúcnosťou krajiny. Podelil sa s nami o pár zážitkov a skúseností, prezentoval svoje ciele a vízie týkajuce sa predovšetkým zkvalitnenia vzdelávacieho sektoru a jeho prepojenia s praxou. Na záver prebehla diskusia, v ktorej sme sa ho opýtali na budúcnosť elektromobility na Slovensku.

Po diskusii nášmu tímu pán prezident v krátkosti poprial veľa úspechov. Toto vyjadrenie podpory je pre nás veľmi motivujúce a vážime si ho.

Časť prejavu si môžete pozrieť na nasledovnom linku:

http://video.tyzden.sk/tomas-pristiak/2015/02/17/kiska-hovoril-so-studentmi-stu/

Newsletter II 2015

Prinášame vám nový newsletter z mesiacov február a marec.

O2 daruje svoje 2% SGT

Spoločnosť O2 sa v rámci spoločenskej zodpovednosti rozhodla vyhlásiť súťaž s cieľom podpory nezamestnanosti mladých, ktorej víťaz získa ich 2% z daní. Projekt STUBA Green Team túto súťaž vyhral.

O2 a vyjadrilo, že náš projekt perfektne podporuje ich dlhodobú stratégiu boja proti nezamestnanosti mladých. Poskytujeme našim členom praktické skúsenosti, ktoré v prednáškových sálach nemajú možnosť získať a tak prepojujeme ich teoretické znalosti s praxou, čo im zaručuje plynulý prechod medzi študentským a profesionálnym životom.

Nesmierne nás teší, že spoločnosť O2 rozpoznala dôležitosť našej činnosti a rozhodla sa podporiť práve náš projekt.

Pre bližšie informácie o možnostiach získania 2% z daní kliknite na nasledujúci link : https://www.spolocnost.o2.sk/spolocenska-zodpovednost/2-percenta

Výroba zavesení

Zaujímalo vás niekedy, ako vznikajú zavesenia na našej formule? My Vám teraz priblížime, ako vlastne vznikajú.

V prvom rade sme museli vybrať materiál, z ktorého budú zavesenia urobené – v našom prípade sa jedná o karbón, pretože zavesenia tak nadobudnú lepšiu pružnosť a nižšiu hmotnosť. Avšak karbón nie je jediný materiál, ktorý sme sa rozhodli pri výrobe zavesení použiť. Zavesenia sa tiež skladajú z leteckého hliníku 7075 T6 a navíjaných karbónových trubiek, ktorých spôsob navíjania je určený podľa spôsobu použitia.

Hliníkové vložky a spojnice ramien sú lepené pomocou epoxidového lepidla. Skúšali sme dva druhy lepidla, kde sme sa s jedným druhom lepidla dostali na pevnosť lepeného spoja (hliník a 18mm karbónová trubka) cca 28 000N (2,8 tony).

Ešte pred samotným zhotovením zavesení je potrebné urobiť niekoľko simulácií a testov, aby sme si mohli overiť naše výpočty, odhady a predpoklady. Prostredníctvom simulácií sa snažíme vyladiť hliníkové časti nápravy pre optimálnu hmotnosť a pevnosť. Pri testoch pre ohyb karbónovej trubky a jej pevnosť sme zvolili mechanické testy, kde je trubka namáhaná rôznymi spôsobmi ako je napr. vzper, ohyb. Získaním dát, ktoré sú výsledkom testov a simulácií, sa to však nekončí.

Tieto výsledky porovnávame s oceľovým materiálom a snažíme sa nájsť optimálnu pevnosť a tuhosť novovyrobených trubiek, ktorá sa dá ovplyvniť pri výrobe. Na vyladenie správnej tuhosti zavesenia bolo potrebné spraviť väčší počet testov, experimentov a simulácií. Po úspešných testoch bolo treba ramená zložiť.

Čiže nastal čas pieskovania, upravovania plôch, sústruženia a dolaďovania kontaktných plôch, odmastňovania a používania prípravnej chémie pre lep. Pred lepením sa všetko ešte raz skontroluje a zlepí dokopy.

Pre informáciu: výroba jednej trubky s dvomi vložkami s lepením trvá cca 6 hodín. Výroba jedného ramena trvá ešte viacej nerátajúc simulácie a testy.
Autor: Roman Šipoš

VIDEO JE TU!

V spolupráci s našim generálnym partnerom Volkswagen Slovakia sme natočili video, ktoré v skratke zhŕňa to, ako naši členovia vnímajú tento projekt.

Vo videu tiež môžte vidieť zábery z okruhu Hockenheimring, kde sa konala súťaž  Formula Student a z testovacieho okruhu VW v Devínskej Novej Vsi.

Dúfame, že vám to pomôže k lepšej predstave o tom, čo náš projekt vlastne je.

Dizajn SGT-FE15 a jeho tvorca

Možno ste si všimli, že monopost zo sezóny 2015 bol vizuálne výraznejší a prepracovanejší, než tie predošlé. O tento zaujímavý dizajn, ktorý aj na súťažiach vynikal medzi ostatnými formulami, sa postaral študent Vysokej školy výtvarných umení, Ľudovít Jedlička.

Opýtali sme sa ho teda, odkedy sa zaujíma o automobilový dizajn.

„ K automobilovému dizajnu ma vlastne ešte pred strednou školou priviedlo moje nadšenie pre letectvo. Od detstva som sa snažil pochopiť umenie letu a neskor vedu zvanú aerodynamika.

Krásne tvary lietadiel z 2. svetovej vojny som rýchlo našiel aj v dobových streamlineroch a odvtedy som mal v hlave nielen dve krídla, ale aj štyri kolesá.“

Na otázku, čo ho priviedlo k projektu STUBA Green Team, odpovedal takto :“Sútaže študentských formúl poznám už dávno, perfektný projekt pre študentov a keď som spoznal STUBA Green Team, ktorý mi predstavil kamarátov brat, veľmi rád som pridal ruku k dielu.“

Môžete si tiež pozrieť ukážky prác z Ľudovítovho portfólia.

Marcový newsletter

Prinášame Vám aktuálny newsletter z mesiaca marec 2017.