FEHI 2010 – Turín

Stuba Green Team (SGT) sa zúčastnil na akcii Formula Electric a Hybrid Italy so svojou elektrickou formulou. Tento rok sa závod konal na testovacej trati Fiatu v Turíne – Taliansko 7 až 10 októbra. Pre SGT to bolo tento rok už druhé podujatie. Súťaže sa zúčastnili študenti z celkovo 7 krajín vrátane Nemecka, Švajčiarska Talianska, Slovenska, Španielska, Iránu a Indie. Súťaž bola rozdelená na 3 sekcie na základe typu pohonu a druhu vozidla.
V konkurenčnom prostredí sme skončili na peknom štvrtom mieste v triede 1E, pričom od tretieho miesta nás delilo len 30 bodov. V našej kategórii zvíťazila Stuttgartská univerzita, nasledovaná tímami z Zurichu a Aachenu. Súčastnou výzvou nášho týmu je zúžitkovať nadobudnuté skúsenosti a pokračovať vo výrobe elektrickej formuly študent pre ďalšiu sezónu.

FSAE Spain 2012 – naše zážitky

27.augusta 2012, pondelok – začiatok cesty

V dielni sa niektorí členovia stretávajú už ráno a chystajú veci, ktoré treba zbaliť z dielne. V hodine dvanástej dávame tlačiť naše tri nové roll-upy – promo roll-up, roll-up s mechanickými info a s elektrickými info. Jeden zo sľúbených automobilov od Hyunday nám na poslednú chvíľu odriekli, tak sme boli nútení zháňať narýchlo iné voľné auto. Podarilo sa. Odchod plánovaný na 19tu hodinu sa posúva na neskôr. Zopár členov maturuje nad prehadzovaním starých plachiet roll-upov za nové. Odchod z dielne sme nakoniec zvládli okolo 21. hodiny a ešte sme šli nakúpiť zopár vecí do potravín – najmä typické slovenské jedlá. Potom sme mohli veselo vyraziť smer Španielsko. Cesta prebiehala bez menších problémov až na to, že jedno auto – Passat, ktoré ťahalo príves s formulou malo nefunkčné rádio. Mysleli sme, že to bude jeho najväčší problém… Okolo polnoci sa zastavili dve autá – Passat a Yaris-ka asi 170 km od Bratislavy na odpočívadle v Rakúsku na menšiu prestávku. Po rozbehnutí nám 400 metrov od odpočívadla skapal požičaný Passat a už viac nenaštartoval. Veľmi rýchlo sme museli vyriešiť čo s pokazeným autom stojacim v pravom pruhu trojprúdovej diaľnice na konci ľavotočivej zákruty v miernom kopci.

 

28. augusta 2012, utorok – Neplánované komplikácie

 

Po beznádejnom pokuse odtiahnuť o polnoci plne naloženého Passata s prívesom na najbližšie odstavné miesto vzdialené 200 metrov sme sa rozhodli scúvať dole kopcom na odpočívadlo, odkiaľ sme práve vyrazili. Na diaľnici bez odstavného pruhu to nebola žiadna zábava, pretože prívesnému vozíku nesvietili výstražné svetlá, trojuholník bol dobre viditeľný v zákrute len z krátkej vzdialenosti a napriek nízkej premávke okolo nás jazdilo veľa kamiónov. Keď sa nám podarilo relatívne rýchlo auto s prívesom zacúvať na odpočívadlo, všetkým odľahlo, že sme živí a zdraví. Po niekoľkých pokusoch o opravu bežných závad sme zistili, že na tento problém sme prikrátky. Asistenčná služba nám poslala odťahovku, ktorá ale prišla až o siedmej ráno. Nasadli sme teda dvaja do odťahovky a štyria do Yarisky a cestou do Bratislavy sme sa pokúšali riešiť vzniknutý problém. Odpadli nám starosti s hľadaním servisu pre Passat, pretože majiteľ túto milú povinnosť prevzal na seba. Zostávalo nám teda už len nájsť auto, ktoré bude mať buď gulu na ťahanie prívesu alebo dodávku, do ktorej preložíme veci z prívesu, teda aj formulu. Promptne nám pomohol pán Homola, ktorý nám prisľúbil pomoc s tým, že máme k dispozícii obe varianty. Po prevzati Renaultu Traffic, preložení časti nákladu a pripojení vozíka sme o 11:15 vyštartovali za zvyškom tímu, ktorý nás čakal v Rakúsku. Našťastie sme mali v pláne 10-12 hodinovú prestávku, ktorú sme takto vlastne obetovali na riešenie problému s Passatom, čiže pri nepretržitej jazde do Španielska sme registráciu stihli podľa plánu, len nevyspatí.

 

29. augusta 2012, streda – Konečne na mieste

 

Okolo obeda sme šťastne dorazili na katalánsky okruh pri Barcelone. Po úvodnej registrácii, zaplatení poplatku za kemp a “označkovaní” sa páskami účastníkov sme sa vybrali do areálu nájsť naše kempovacie miesto, miesto pre veľké stany na “spoločenské vyžitie” a tiež nájsť náš box v paddocku. Pri rozkladani našich stanov sa u nás zastavil náš team advisor Jaume (ktorého sme volali James:)), ktorý mal za úlohu nám pomáhať keď sme mali s niečím problém alebo nám sprostredkovať informácie od organizátorov. Po rozložení kempu sme vyložili formulu a náradie v pite číslo 14 a začali sme ju pripravovať na súťaž. Na mieste bolo ešte potrebné doladiť posledné detaily. Zopár členov sa presťahovalo s počítačmi do Press Roomu, kde bolo pripojenie na internet a do noci pripravovali prezentáciu k Business Planu, ktorého prezentácia nás čakala hneď ďalší deň.

 

30.augusta 2012, štvrtok – Začiatok súťaže

 

Štvrtok bol prvým dňom kde sme mali už program nabitý súťažou. Na obed čakala Luda prezentácia Business Planu, ktorú si pripravoval do skorého rána noc predtým a dokončoval ju ešte doobedie pred prezentáciou. Na druhej strane dole v boxe sa chlapci pripravovali na Scruitineering – technickú kontrolu, ktorú musí absolvovať každá formula pred jazdou. Za každú absolvovanú technickú kontrolu dostáva tím nálepku na prednú kapotu – elektrokontrola, mechanická kontrola, naklonená rovina, test vodeodolnosti, test hlučnosti a test bŕzd. Keď už sme sa dostali na radu pri Scruitineeringu, celý tím netrpezlivo čakal ako dopadne. Mali sme menšie problémy hneď pri prvej časti – kontrole elektroniky, pričom sa sprvoti zdalo, že problém je na mieste neriešiteľný, lebo vadná bola kupovaná súčiastka. Šli sme teda späť do boxov a pracovali sme na náprave nájdených nedostatkov, kým sa ostatné tímy zabávali na upršanej Cultural Sharing Dinner – akcii v kempe, ktorej účelom bolo predstaviť si navzájom kultúry, z ktorých pochádzajú zúčastnené tímy. Našťastie sme našli studený spoj na problematickej súčiastke a chlapci tak mohli ísť po polnoci pokojnejšie spať.

 

31.augusta 2012, piatok – Náročný piatok

 

Keďže sme neprešli Scruitineeringom hneď prvý deň, čakal nás náročný piatok. Okrem prejdenia Scruitineeringom sme totiž mali na pláne aj prezentáciu Cost Reportu a poslednú statickú disciplínu Design Event. Obe prezentácie prebiehajú v boxoch pri formule, čiže nebolo možné rozdeliť sa na dve skupiny a zároveň aj prezentovať statické disciplíny aj byť s formulou na Scruitineeringu. Po odprezentovaní statických disciplín sme teda odtlačili formulu na Scruitineering a dúfali sme, že komisári nenájdu žiadnu závažnú závadu. Nakoniec sme Scruitineeringom podvečer úspešne prešli keď sme doladili pár drobností – napríklad sme museli vybrať sirénu von z kapotáže, pretože schovanej namerali hladinu zvuku o 4 dB nižšiu ako vyžadujú pravidlá. Tento deň sme si vyskúšali aj španielske zdravotníctvo, keďže členka našej výpravy v pondelok v Alpách pri pokazenom Passate ochorela a jej stav sa odvtedy len zhoršoval. Kapitán Jano s Rasťom – jediným španielsky hovoriacim členom tímu, sprevádzali Emu na pohotovosť v nemocnici v Granollers, kde na (trojhodinové) počkanie dostala antibiotiká.

 

1.septembra 2012, sobota – Dlhá sobota

 

Sobota bola prvým dňom dynamických disciplín – Acceleration (zrýchlenie), Skid Pad (jazda v osmičke) a Autocross (merané kolá). Program tohto dňa bol celý posunutý o hodinu skôr a všetko sa muselo stihnúť na čas, pretože večer bola naplánovaná pre súťažiacich Barcelona Tour & Dinner – vyhliadková jazda mestom a slávnostný raut na zámku Montjuic. Skoro ráno sme sa preto vybrali do boxov nabiť formulu, aby bola pripravená na závodenie. V nabíjacej zóne sme po zapojení nabíjačky do siete zacítili zápach zhorenej izolácie elektrických vodičov, čo bolo predzvesťou jej konca. Niekoľko meraní potvrdilo, že nabíjačka doslúžila. V tom momente sa nám na okamih zrútil svet. Kapitán však rýchlo precitol a šiel okamžite obehnúť všetky elektrické tímy s prosbou o pomoc. Zistili sme, že len dva tímy z trinástich majú nabíjačku vhodnú na nabíjanie našej formule. Jedným z týchto tímov bol KA.Race.Ing z Karlsruhe, ktorí patrili medzi favoritov súťaže. Ich kapitán bol veľmi ústretový a prisľúbil nám pomoc počas zvyšných dvoch dní súťaže. S časovým sklzom sme teda nabili batérie v našej formule a vrhli sme sa do závodenia. Prvou úspešne zvládnutou disciplínou bol Acceleration, kde sme ale neskôr zistili, že sme jazdili so zapnutým obmedzením výkonu. Napriek tomu sme zajazdili 6. najlepší čas, čo bolo pre nás večer úžasným prekvapením. V Skid Pade sme sa dostali na rad medzi spaľovacími formulami, v porovnaní s ktorými sme robili aj o dve sekundy lepšie časy. Milo nás prekvapilo 5. miesto v elektrickej kategórii, kde mali oproti nám výhodu dva z prvých tímov s aerodynamickými krídlami. Na čo sme sa však najviac tešili bol pretek Autocrossu, kde sa jazdí vykužeľkovaná trať, ktorá je 580 metrov dlhá. Je to zároveň akási kvalifikácia do hlavného výdržového preteku Endurance, ktorý sa jazdil v nedeľu. Autocross sme zajazdili famózne a vyslúžili sme si vynikajúce 4. miesto. Predbehli nás len top tímy z Karlsruhe, Zürichu a Stuttgartu, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a v šampionátoch Formula Student si spolu s tímom z Delftu už niekoľko rokov medzi sebou striedajú prvé priečky. Členovia ostatných tímov sa po tomto výsledku striedali v našom boxe prekvapení našim výkonom. Mnohí ani nevedeli kto sme a odkiaľ sme prišli. Po tomto výsledku si nás veľmi dobre zapamätali a už si na nás budú dávať v budúcnosti väčší pozor. :) Po dosiahnutých výsledkoch z týchto troch disciplín sa nám išlo na výlet do Barcelony veľmi dobre a boli sme na seba právom hrdí. Organizátori si pre nás pripravili jazdu vo vyhliadkovom autobuse s otvorenou strechou, ktorý nás doviezol pod stanicu lanovky, ktorou sme sa vyviezli až na zámok Montjuic, odkiaľ bol prekrásny výhľad na večernú Barcelonu. Na nádvorí zámku Montjuic nás čakal slávnostný raut so španielskymi špecialitami a výborným vínom. Jedlo bolo chutné, no mnohým našim chlapcom v ponuke chýbal poriadny kus mäsa. ;) Po kultúrnom oživení súťaže sme sa opäť vrátili autobusmi na okruh a šli sme plní zážitkov a spokojnosti spať.

 

2. september 2012, nedeľa – Úspešný Endurance

 

Finálny deň šampionátu, na ktorý sa každý tešil asi najviac. V nedeľu nás čakal finálny pretek – Endurance, ktorý je o výdrži formule, taktike tímu a taktiež aj o spotrebe energie na 22 kilometrovej trati. Náš najdôležitejší pretek sme jazdili v rovnakom čase, ako v belgickom Spa prebiehala Veľká cena F1. Po odjazdení spaľovacej kategórie sme prišli na rad aj my. Podľa výsledkov Autocrossu sme mali byť na trati s najlepšími tímami pretekov. Pre zníženú kapacitu batérií sme však museli výrazne obmedziť náš výkon, a tak by sme tri najrýchlejšie tímy výrazne brzdili na trati. Poprosili sme teda komisárov, aby túto skutočnosť vzali do úvahy a napriek výsledkom z kvalifikácie nás pustili na trať až medzi pomalšími tímami. Našťastie nám vyhoveli, čo neskôr ocenili aj členovia prvých troch tímov, ktorí sa nám prišli poďakovať. Endurance sme odjazdili síce pomalším tempom, no s nádejou na dobré umiestnenie v hodnotení spotreby energie. Išlo o rozhodujúce body v celej súťaži a chceli sme si udržať naše priebežné 5. miesto v celkovom hodnotení. Naša taktika teda bola určite dojazdiť celý pretek a neodpáliť pri tom celý batery box. Náš cieľ sa podarilo dosiahnuť a plní eufórie sme sa tešili z prvého dojazdeného Endurancu v histórii nášho tímu. Náš čas bol iba osem minút za najlepším tímom, tak sme si trúfali veriť v dobré bodové ohodnotenie a v jedno z historicky najlepších umiestnení. O to väčšie bolo naše sklamanie večer po zverejnení výsledkov – 9. miesto. Po prepočítaní bodov a preštudovaní pravidiel sme však dospeli k názoru, že náš tím bol pri celkovom hodnotení poškodený a organizátori nás ochudobnili o sto bodov v celkovom hodnotení, čo predstavuje tri miesta v celkovom rebríčku. S naším presvedčením sme sa zverili aj komisárom, ktorí ale mali veľa iných vecí na práci a našim pripomienkam na mieste nevenovali pozornosť. O objasnenie tejto situácie stále bojujeme a komunikujeme s komisármi v snahe o vyriešenie tohto nedorozumenia.

Po oficiálnom vyhlásení výsledkov sme šli pobaliť formulu a celý box a potom sme sa vybrali na záverečnú Good Bye party. Atmosféra bola príjemne uvoľnená a tak vznikol priestor aj na nadviazanie cenných kontaktov s kolegami z iných tímov. Až nad ránom sa vypla hudba a až vtedy sme sa vybrali spať, aby sme na ďalší deň mohli zbaliť kemp a vybrať sa na cestu domov.

Autor článku: Bc. Emília Súlovcová

Úspech SGT na Envirooskare 2012

Na slávnostnom udeľovaní cien Národnej Enviro Súťaže Slovenska 2012 – Enviro Oskar sme si prevzali prvú cenu v kategórií Envirotechnológia roka! Slávnostný galavečer spojený s odovzdávaním cien sa uskutočnil 16. októbra 2012 v Divadle Pavla Országa-Hviezdoslava v Bratislave a bol súčasťou prestížneho medzinárodného festivalu Ekotopfilm 2012. Odborná porota Envirosúťaže sa nám rozhodla udeliť ocenenie za technológie použité pri konštrukcii v poradí už tretieho pretekárskeho automobilu na elektrický pohon (SGT-FE12).

Osobne sme sa tam mohli zoznámiť s ľuďmi, ktorí stoja za zrodom skvelých zelených myšlienok a činov, čo je nesmierne inšpirujúce. Večer nám okrem toho spríjemnilo trio huslistiek Xplosion a operný spev Martina Babjaka.

Záznam z tohto podujatia si môžete pozrieť 30.10.2012 od 20:05 na STV2.

SGT zabodovalo aj na súťaži Continental Student Challenge

Prvý ročník súťaže Continental Student Challenge pre študentov vysokých škôl, organizovaný divíziou Technologické centrum, bol v znamení inovácií a zaujímavých nápadov. Samozrejme STUBA Green Team na nej nemohol chýbať a jednému nášmu členovi sa podarilo získať skvelé tretie miesto.

Dňa 12.2. 2014 spoločnosť Continental pozvala študentov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, aby prezentovali svoje  príspevky. Študenti mali možnosť zapojiť sa do súťaže v oblastiach  konštrukcie a dizajnu plášťov, nových  materiálov, simulačných metód, recyklácie či obnoviteľných zdrojov.

Nakoniec bolo vybraných 5 nápadov, ktoré postúpili pred porotu zloženú z manažérov divízie Technologické centrum a reprezentantov  Slovenskej technickej univerzity docenta M. Králika a profesora I. Hudeca.

Na popredné miesto sa nakoniec podarilo prebojovať jednému z našich členov, Ivanovi Kováčovi. Jeho inovatívny prístup k použitiu karbónových vlákien pri konštrukcií plášťov s cieľom optimálneho využitia jazdných vlastností mu dopomohol k fantastickému tretiemu miestu.

Súčasťou  záverečného vyhlásenia výsledkov bol aj sprievodný program, kde bola študentom najskôr predstavená  divízia Technologické centrum jej riaditeľom  M. Neuheiselom, dozvedeli sa informácie o tréningovom  programe a možnostiach spolupráce a neskôr  mali možnosť pozrieť si výrobu pneumatík a tiež laboratória Skúšobného centra.

Súťaž Continental Student Challenge  ponúka možnosť  získať nové nápady pre projekty.

Pre študentov zasa predstavuje unikátny kontakt s výrobnou sférou a prepojenie ich teoretických znalostí s praxou.  Prostredníctvom tohto projektu aj niektorí naši členovia STUBA Green Teamu čelili novým výzvam, predovšetkým v oblasti inovácií a povestného „thinking outside the box“. Preto naozaj ďakujeme spoločnosti Continental za organizovanie tejto skvelej súťaže a tiež gratulujeme Ivovi za jeho super umiestnenie.

 

Italliani, spaghetti, bagette, Formula Student Italy 2014…

More. Voda. Pláž. Teplo. Relax. Toto všetko prežívajú ľudia počas horúcich letných mesiacov. My však nie. Treba stavať, skladať, upravovať, trénovať a dolaďovať. Ak ste si položili otázku prečo práve tieto činnosti vymeníme za oddych? Radi vám to vysvetlíme dvomi slovami – Formula Student.

Súťaž v slnečnom Taliansku sa konala posledný augustový týždeň, konkrétne posledné štyri dni tohto letného mesiaca. Na cestu sme museli vyraziť už v stredu v noci, aby sme sa mohli vo štvrtok registrovať priamo na dráhe. Z dodávky sme si vytvorili pojazdnú dielňu a zároveň garáž pre našu krásku, aby sa cítila ako doma. Čakala nás náročná nočná cesta, desať hodín za volantom. Štyri autá a dodávka, odhodlane putujúce proti noci. Šoférovanie plne naloženej dodávky, cez celé Rakúsko a polovicu Talianska dokáže človeka unaviť.  Ale v dobrom kolektíve je aj tá najdlhšia cesta zábavou a hlavne radosť a očakávania zo súťaže nám s ubúdajúcimi kilometrami dodávali čoraz viac síl a odhodlania. Po prejdení viac ako 900 kilometrov sme dorazili na okruh Varano De´ Melegari v severnej časti Talianska.

Posledné úpravy našej formule trvali až do neskorých ranných hodín. Spánok sme vymenili za prácu, aby sme ju pripravili čo najprecíznejšie. Sme tím, ktorý dokáže konkurovať desiatkam družstiev z celého sveta, či už výsledkami na dráhe alebo technikou v monoposte.

Potrápilo nás aj zopár problémov, bez ktorých by sme sa jednoducho nezaobišli a patria k súťaži. Za spomenutie stojí rozhodnutie komisárov, ktorý nás nechceli pustiť na dráhu, kvôli uloženiu sedadla vo formuly. Podľa pravidiel je určený najmenší priestor medzi sedadlom a batteryboxom. Ukázali nám, že pravidlá sú prísne a platia pre všetkých 80 zúčastnených tímov, bez výnimky. Boli sme pod limitom, takže sme posunuli sedadlo jazdca o niekoľko milimetrov smerom k volantu. Pár milimetrov, to neznie ako problém – poviete si. Ale spôsobilo to zhoršené podmienky pre našich jazdcov. Odzrkadlilo sa to až pri Endurance, kde náš jazdec po vyčerpávajúcich kolách vybočil z dráhy. To znamenalo automatické diskvalifikovanie.

A čo výsledky? V súťažiach Formula Student platí olympijské “Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!” stonásobne. Cieľom všetkých tímov na súťaži, je dostať svoje “dielo”, na ktorom pracovali mnoho hodín na trať a odjazdiť s ním všetky disciplíny. Nám sa to po dvojdňovom boji  na okruhu podarilo. Až na Endurance. V Akcelerácii sme skončili na fantastickom 6. mieste. V disciplínach Autocross a Skidpad (osmička) zhodne na 10. pozícii. Avšak dobré umiestnenie je už len akousi čerešničkou na torte pre všetkých, ktorí to dotiahli s monopostom až na trať.. My medzi tieto tímy patríme. Dokázali sme to. Dokázali sme, že aj my môžeme byť konkurencieschopní v svetovom meradle. S obmedzenými možnosťami, ale predsa sme dokázali byť rovnocenným súperom pre tímy s rozpočtami, o ktorých môžeme zatiaľ iba snívať.

Súťažou v Taliansku sme odštartovali novú sezónu, plní nadšenia z našej novej, vylepšenej formuly a tímu rozrasteného o pár nových členov. Nová sezóna je pre nás výzvou, byť lepší a posúvať sa čoraz vyššie a vyššie medzi celosvetovú špičku, preto tam StubaGreenTeam rozhodne patrí a jeho potenciál ho pre túto pozíciu predurčuje.

V neposlednom rade by sme sa chceli poďakovať vám, naším fanúšikom. Za to, že nám držíte palce a vidíte v nás viac, čím nás robíte lepšími a odhodlanejšími dosahovať čoraz vyššie ciele.

Veľká vďaka patrí firmám, ktoré veria našej snahe, bez ktorých by naše úsilie nebolo možné ukázať. Medzi nimi náš generálny partner Slovenské elektrárne, a.s.  – člen skupiny ENEL, ďalej spoločnosti Continental, NES Nová Dubnica, AUTOCMODEX Trnava, www.noznicovestany.sk, More zliav, ABC Media Banská Bystrica a mnohí ďalší.

Registrácia do Nemecka úspešná!

Dnes sa nášmu tímu úspešne podarilo zvládnuť registráciu na prestížnu súťaž Formula Student Germany, ktorá patrí vďaka obrovskej konkurencii k tým najťažším. Už len samotná registrácia je pre nás veľkým úspechom, ktorý nás samozrejme potešil a pozitívne motivoval k tvrdej práci na stavbe monopostu.  Vidíme sa teda v júli na Hockenheim Ringu!

O2 daruje svoje 2% SGT

Spoločnosť O2 sa v rámci spoločenskej zodpovednosti rozhodla vyhlásiť súťaž s cieľom podpory nezamestnanosti mladých, ktorej víťaz získa ich 2% z daní. Projekt STUBA Green Team túto súťaž vyhral.

O2 a vyjadrilo, že náš projekt perfektne podporuje ich dlhodobú stratégiu boja proti nezamestnanosti mladých. Poskytujeme našim členom praktické skúsenosti, ktoré v prednáškových sálach nemajú možnosť získať a tak prepojujeme ich teoretické znalosti s praxou, čo im zaručuje plynulý prechod medzi študentským a profesionálnym životom.

Nesmierne nás teší, že spoločnosť O2 rozpoznala dôležitosť našej činnosti a rozhodla sa podporiť práve náš projekt.

Pre bližšie informácie o možnostiach získania 2% z daní kliknite na nasledujúci link : https://www.spolocnost.o2.sk/spolocenska-zodpovednost/2-percenta

FS Germany 2015

Súťaž sa konala na legendárnom okruhu v Hockenheime, trvala celý týždeň a zúčastnilo sa jej až približne 100 tímov z celého sveta. Je to najprestížnejšia spomedzi všetkých súťaží Formula Student v Európe. Pre mnohých z nás bola táto súťaž hlavne studenou sprchou, no ukázala nám, že sa môžeme priblížiť tým najlepším tímom predovšetkým v statických disciplínach. Naša formula bohužiaľ nejazdila kvôli problémom s battery boxom, sústredili sme sa teda hlavne na bench-marking.

Cost Event

Táto disciplína spočíva v prezentácii Cost Reportu, v ktorom sa nachádza tzv. Bill of Material (zoznam všetkých súčiastok na vozidle) a hierarchia všetkých materiálov a procesov, ktoré sa pri stavbe použili. Každý je nacenený podľa spoločných tabuľkových hodnôt. Porovnáva sa cena vozidla a dôslednosť zhotovenia Cost Reportu. Porotcovia na našom aute našli viacero vecí, ktoré v Cost Reporte chýbali, za čo sme boli penalizovaní a skončili sme až na 33. mieste medzi 39 elektrickými formulami.

Engineering Design Event

Táto disciplína je zameraná na posúdenie celkového technického návrhu vozidla a dôvodov, prečo sme vybrali príslušné riešenia. Celá prezentácia vo forme rozhovorov s porotcami trvala približne hodinu. Porotcovia na našom aute vyzdvihli predovšetkým ergonómiu a návrh volantu, na niektoré ich otázky sme však neboli vôbec pripravení a tak sme si odniesli až 36. miesto spomedzi 39 elektrických formúl.

Business Plan Presentation

Business Plan spočíva vo vytvorení podnikateľského modelu fiktívnej firmy, ktorá by našu formulu vyrábala vo veľkom počte. Porotcovia vytkli najmä nezahrnutie konkrétneho finančného návrhu a analýzy trhu. Skončili sme na 35. mieste.

Scrutineering

Scrutineering znamená technická prehliadka vozidla, aby porotcovia zistili, či je bezpečné a schopné jazdy. Kvôli nefunkčnému battery boxu sme sa nemohli zúčastniť elektrického scrutineeringu, ktorý je prerekvizitou toho mechanického a tým pádom nám nebola dovolená účasť na dynamických disciplínach.

 

Celkovo považujeme našu účasť na statických disciplínach za veľmi poučnú. Síce sme neboli úspešní, porotcovia nám dali cenný feedback, ktorý pre nás veľa znamenal. Počas budúcej sezóny by sme chceli statické disciplíny brať oveľa vážnejšie, predovšetkým Cost Event a Business Plan, keďže sú to disciplíny, v ktorých máme najväčšie šance na dobré umiestnenie. Porozprávali sme sa tiež s mechanickými scrutineermi, ktorí nám dali rady, čo vylepšiť do súťaže v Maďarsku.

 

FS Hungary 2015

Súťaž sa konala blízko maďarského mesta Gyor. Registrovalo sa celkovo 42 spaľovacích aj elektrických formúl, oproti FSG tu teda panovala „rodinnejšia“ atmosféra. Od začiatku nám svietilo slniečko, zabezpečili sme si dve kuchárky, ubytovaní sme boli na internáte lokálnej univerzity a aj naša formula bola v oveľa lepšom stave, než v Nemecku. Jazdiť sa nám žiaľ nepodarilo—riadiaca jednotka battery boxu zhorela hneď po tom, čo sa nám podarilo roztočiť kolesá. O statických disciplínach si môžete prečítať na nasledujúcich stranách.

Cost Event

Maďarský Cost Event pozostával z 3 častí:

  • Cost Analysis (prezentácia Cost Reportu)
  • Real Case (tento rok to bol návrh závodu na masovú výrobu karbonových monokokov)
  • Sustainability Event (zaoberá sa vplyvmi výroby na životné prostredie)

V porovnaní s pretekmi v Nemecku sme v tejto disciplíne urobili pokrok. Oveľa lepšie sme sa pripravili na Real case a Sustainability event, čo porotcovia ocenili pozitívnym feedbackom, najmä na grafické podklady, odporučili nám vytvoriť si osnovu a držať sa jej počas prezentovania. Na samotnú Cost Analysis sme doplnili chýbajúce položky v Cost reporte, ktoré nám vytkli porotcovia v Nemecku.

Dosiahli sme umiestnenie 32/42 všetkých tímov.

Engineering Design Event

Počas design eventu sa komisárom prezentuje koncept auta, obhajujú sa naše rozhodnutia v procese návrhu. Komisári sa zameriavajú na inovatívne riešenia, ktorých technická realizácia musí spĺňať prísne kritériá.

V našom tíme porotcov bol ten najdlhšie pôsobiaci a najznámejší v histórii pretekov Formula Student, Pat Clarke. Porotcom je už od roku 1994 a je najskúsenejším porotcom. Hodnotil veľmi prísne, budeme s nim v e-mailovom kontakte, aby nám poslal feedback či už o designe alebo o celkovom projektovom manažmente.

Umiestnili sme sa na 34. mieste medzi 42 tímami.

Business Plan Presentation

V tejto disciplíne sa nám podarilo spraviť od pretekov v Nemecku najväčší pokrok. Vytvorili sme graficky aj obsahovo zaujímavú prezentáciu, ktorej prednes pozitívne ohodnotili aj porotcovia. Ocenili náš prieskum trhu aj analýzu životnosti motokár, o ktorej nepočuli u žiadneho iného tímu. Naopak vytkli nám chýbajúcu analýzu rizík. Celkovo sme sa umiestnili na 11. mieste medzi 42 tímami.

 

 

 

 

VIDEO JE TU!

V spolupráci s našim generálnym partnerom Volkswagen Slovakia sme natočili video, ktoré v skratke zhŕňa to, ako naši členovia vnímajú tento projekt.

Vo videu tiež môžte vidieť zábery z okruhu Hockenheimring, kde sa konala súťaž  Formula Student a z testovacieho okruhu VW v Devínskej Novej Vsi.

Dúfame, že vám to pomôže k lepšej predstave o tom, čo náš projekt vlastne je.

Season preview: FS East

Asociácia inžinierov pre vyššie automobilové vzdelanie od roku 2016 organizuje Formula Student East. Účelom je zastúpiť východoeurópsky automobilový región v súťažiach FSAE. Asociácia sa sústredí hlavne na edukačnú časť podujatia, pretože jej misiou je pomáhať dnešnej generácii študentov stať sa špičkovými profesionálmi zajtrajška. Súťaž dáva tiež šancu študentským tímom z východnej Európy overiť si svoje schopnosti na medzinárodnej úrovni v konkurencii tímov z celého sveta.

Po úspešnom prvom ročníku minulý rok sa FS East zapísala do zoznamu svetovo uznávaných súťaží a prvýkrát sa tak zaradila medzi popredné podujatia ako FS Germany alebo FS UK.

Formula Student East 2017 sa bude konať v dňoch 20. až 23. júla v Maďarsku na okruhu Euro-Ring. Súťaž sa oproti minulému roku rozrástla na 40 miest pre spaľovacie tímy resp. 20 miest pre elektrické tímy. V porovnaní s otvorením registrácie pre 28 spaľovacích a 14 elektrických tímov v roku 2016 je to badateľný progres. Od otvorenia registrácie koncom januára sa celkovo zaregistrovalo 119 tímov z 28 krajín sveta.

Pre nás bude FS East prvou súťažou v sezóne 2016/2017, ktorá dôkladne otestuje schopnosti SGT-FE17  v dynamických disciplínach – Acceleration, Skidpad, Autocross a Endurance. Našich členov zasa preveria statické disciplíny – Design Report, Cost Report a Business Plan.

 

Sezóna 2017 je za nami

FS East

V tejto sezóne sme sa zúčastnil troch súťaží Formula Student. Prvou v poradí bola Formula Student EAST, ktorá sa konala v Budapešti na pretekárskom okruhu Euro Ring.
Počas scrutineeringu sme však odhalili skryté nedostatky auta, kvôli ktorým sa scrutineering predĺžil a my sme nestihli brake test. Dynamické disciplíny na FS EAST tak pre nás síce skončili, ale poučení sme zotrvali spolu ako tím a po boku ostatných sme našu účasť oslávili na slávnostnej cermónii.

FS Czech republic

Druhou súťažou bola Formula Student Czech na okruhu Autodrom Most. Narozdiel od FS EAST, táto súťaž sa pre nás niesla v úspešnejšom duchu. Tento krát sme scrutineeringom a testami prešli už v druhý deň a odjazdili sme všetky dynamické disciplíny.
Nepríjemnosťou pre nás bola nehoda, pri ktorej sa odtrhlo predné pravé koleso. Jazdcovi sa našťastie nič nestalo, zachovali sme tímového ducha a koleso sa nám podarilo opraviť behom nasledujúceho dňa.
Aj napriek takýmto nepríjemnostiam sme úspešne odjazdili celých 22 km v pretekoch Endurance a takmer sme skončili tretí v kategórii Efficiency, kde sme za tretím miestom zaostávali iba o pol boda. Celkovo sme sa umiestnili na 7. mieste.

FS Hungary

Treticu súťaží uzatvára Formula Student Hungary. Opäť sme sa presunuli do Maďarska, avšak tentoraz do mesta Gyor na pôdu technickej univerzity Széchenyi István.
Scrutineeringom a testami sme prešli bez problémov, pochybnosti sme však mali ohľadom dynamických disciplín. Trať sa nám zdala nebezpečná, čo sa potvrdilo pri disciplíne Acceleration, kedy havarovalo auto nemecekého tímu Fast Forest a bohužiaľ súťaž sa tým pre nich skončila. Chybu priznali aj organizátori. Zrušili Endurance a Autocross bol dobrovoľný.
Našim zručným jazdcom sa podarilo odjazdiť všetky disciplíny vrátane Autocrossu bez ujmy na zdraví, či formule a odniesli sme si celkovo 6. miesto vrámci kategórie Electric.

Aj keď sezóna 2017 je za nami, v tejto chvíli už pracujeme na koncepcii nového monopostu SGT FE-18, ktorá bude odlišná od tej doterajšej. Už teraz Vám môžme sľúbiť, že sa je na čo tešiť…

Súťaže

Registrácie na súťaže sú za nami a my tak môžme oznámiť, že sa nám podarilo úspešne registrovať na tri súťaže Formula Student.

Prvou zastávkou bude slnečné Taliansko. Neďaleko mesta Parma sa nachádza okruh Riccardo Paletti, kde sa v dňoch 10.7. – 16.7. 2018 uskutoční súťaž FS ITALY.

Z Talianska sa rovno presunieme o niečo severnejšie, do maďarského mesta Zalaegerszeg na súťaž FS EAST. Tá sa bude konať v dňoch 17.7. – 23.7. 2018 na okruhu Automotive Proving Ground.

Sezónu ukončíme u našich západných susedov na súťaži FS CZECH, ktorá sa bude konať na Autodrome Most v dňoch 30.7. – 5.8. 2018.

Momentálne usilovne pracujeme na našom novom monoposte a tešíme sa, že budeme môcť reprezentovať výsledky našej celoročnej práce.