SGT na Bratislavskom maratóne

SGT na King of Drift 2012

23. septembra sme sa boli pozrieť na pretekoch seriálu King of Drift Slovakia 2012, ktoré sa konali na okruhu SlovakiaRing. Od 8:30 sme pútali pozornosť návštevníkov v Paddocku – naša formula bola výrazne odlišná od áut, ktoré tu návštevníci čakali. Priaznivci silných motorov a spálených gúm sa pri nás pravidelne pristavovali a nechceli veriť, že elektromobil je schopný konkurovať tátošom, na aké boli až doteraz zvyknutí. Niektorým šťastlivcom sme dokázali opak v Paddocku, ostatným až na trati pred ostrými jazdami. Bohužiaľ nás zradila siréna – konkrétne skrat v nej a vypla nám formulu počas exhibičnej jazdy. Keďže kontrola prierazu na kostru (IMD) stále zaznamenávala skrat a vyhodnocovala situáciu ako nebezpečnú pre vodiča, nedovolila nám opätovne naštartovať a tak nás z trate musel odtiahnuť safety car (skoro ako keď sa pokazí F1 ;) . Po odhalení a vyriešení problému sme si zajazdili ešte aj na vedľajšej trati, kde sme stíhali Nissanu GTR, čo nás nesmierne teší.

Ďakujeme organizátorom (drifting.sk), že nám dopriali príjemne strávený deň v spoločnosti skvelých ľudí a silných áut.

Úspech SGT na Envirooskare 2012

Na slávnostnom udeľovaní cien Národnej Enviro Súťaže Slovenska 2012 – Enviro Oskar sme si prevzali prvú cenu v kategórií Envirotechnológia roka! Slávnostný galavečer spojený s odovzdávaním cien sa uskutočnil 16. októbra 2012 v Divadle Pavla Országa-Hviezdoslava v Bratislave a bol súčasťou prestížneho medzinárodného festivalu Ekotopfilm 2012. Odborná porota Envirosúťaže sa nám rozhodla udeliť ocenenie za technológie použité pri konštrukcii v poradí už tretieho pretekárskeho automobilu na elektrický pohon (SGT-FE12).

Osobne sme sa tam mohli zoznámiť s ľuďmi, ktorí stoja za zrodom skvelých zelených myšlienok a činov, čo je nesmierne inšpirujúce. Večer nám okrem toho spríjemnilo trio huslistiek Xplosion a operný spev Martina Babjaka.

Záznam z tohto podujatia si môžete pozrieť 30.10.2012 od 20:05 na STV2.

Otvorenie Oldtimer sezóny 2013 v Hollen Oldtimer

Tak, ako pred rokom, aj túto jar sme sa zúčastnili na dni otvorených dverí a súčasne zahájení sezóny veteránov, ktoré organizoval náš partner Hollen s.r.o. Podujatie sa začalo v ranných hodinách v priestoroch spoločnosti v Devínskej Novej Vsi v Bratislave. Mohli sme tam nazrieť do nám blízkeho prostredia – dielne a sekcií lakovne a čalúnnictva. Vidieť sme mohli vyše tucet veteránov v rôznych štádiách reštaurovania, medzi ktoré patrili také skvosty ako Jaguar E-Type, Jaguar XK140, Jaguar XK150, Volvo P1800, Alpine A310, Austin-Healey 3000 a ďalšie. Okrem nich sa na dvore vyhrievali dve krásne zreštaurované Škody Felicia s plátennou strechou a tiež autá návštevníkov. Príjemnú atmosféru dotvárali vône šíriace sa z grilu s kopou dobrôt a slnečné počasie.
Naša formula sa aj tentoraz tešila veľkému záujmu návštevníkov a detí, z ktorých si tie odvážnejšie aj sadli do kokpitu. Najviac sme upútali staršieho pána z USA, ktorý si naše auto obzeral vyše 15 minút a so záujmom sa pýtal na všetko možné.
Ešte raz by sme sa chceli aj touto cestou poďakovať nášmu partnerovi Hollen s.r.o. a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Univerzitná regata 2013

V Bratislave sa 4. mája 2013 konali historicky prvé univerzitné preteky veslíc – Univerzitná regata. Podujatie malo za cieľ zviditeľniť vysokoškolákov hlavnom meste SR a založiť tradíciu stretnutí študentov bratislavských univerzít, prípadne v budúcnosti aj partnerských univerzít zo zahraničia, napríklad z Prahy, Brna, Viedne a Budapešti. Univerzity sa prezentovali nielen športovými výkonmi, ale aj rôznymi kultúrnymi vystúpeniami.
Priebeh súťaže bolo možné sledovať online na veľkoplošnej obrazovke v Eurovea. Popri tejto hlavnej súťaži sa konali aj preteky univerzitných študentov na veslárskych trenažéroch pod názvom Malá regata, v ktorej reprezentoval STU aj člen Stuba Green Team – Timotej Paluš.

 

Noc výskumníkov 2013

STUBA Green Team sa so svojou formulou 27.9.2013 zúčastnil 7. ročníka festivalu vedy – Noc výskumníkov v Starej tržnici v Bratislave. Už od obeda bol pre návštevníkov pripravený pestrý program, ktorého cieľom bolo predstaviť niektoré oblasti slovenského výskumu, novinky na poli vedy, ako aj užiť si trochu kultúry. Na vlastné oči sa prítomní mohli presvedčiť o šikovnosti slovenských vedcov a študentov, dozvedieť sa čosi viac o inteligentnej elektronike budúcnosti, technológiách používaných vo vesmíre, chemických technológiách, geológii a mnohých ďalších výsledkoch slovenskej vedy.

Naša formula sa nachádzala v externom pavilóne spolu s vozidlom FME RACING TEAM, taktiež zostrojeným na našej fakulte. Vo vedľajšom stánku ste si mohli za pomoci mixéra poháňaného bicyklom spraviť miešaný nápoj podľa vlastnej chuti. Prítomná bola aj elektrická kolobežka, elektromobil a najväčšia atrakcia dňa – humanoidný robot ASIMO od spoločnosti Honda. Bola to jeho slovenská premiéra, v ktorej predviedol čo všetko dokáže – chodiť, behať, plynulo meniť smer, kopať do lopty, kráčať po schodoch, komunikovať a plniť rozličné príkazy.

Deti mohli okrem iného získať rôzne darčeky vo vedomostnej súťaži z rozličných oblastí vedy a tí starší sa mohli zúčastniť zaujímavých prednášok a diskusií. O zábavu sa nestarali len vedci, ale pripravený bol aj bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpil rozliční hudobníci, ktorí dokázali svoj kumšt aj hrou na netradičnom nástroji, laseri.

noc-vyskumnikov-2013-11

Tatra, Matra, Fatra

Žiadne emisie CO2, žiadna spotreba ropy! V tomto duchu sa konalo stretnutie nadšencov, ale najmä majiteľov elektricky poháňaných vozidiel z celej Európy. Dva dni (piatok a sobota) plné tichého jazdenia krásnou prírodou našimi veľhorami. Niekoľko desiatok elektromobilov zaparkovalo v Starom Smokovci, medzi inými aj niekoľko modelov TeslaS.

Tohto zrazu sme sa samozrejme zúčastnili aj my. Predovšetkým ako zástupcovia elektro-komunity s našou elektricky poháňanou formulou E90. Keďže sa toto podujatie nieslo v duchu ekológie a alternatívneho pohonu, bol náš zelený monopost dominantou.

Stretnutie sa konalo s viac ako jedným zámerom. Keďže na Slovensku sme ešte podobný zraz nemali, vznikol nápad vytvoriť nový rekord. V tejto najdlhšej kolóne, ktorá prešla trasu zo Starého Smokovca na Hrebienok, sa zoradilo vyše 40 áut, poháňaných čisto elektrickou energiou. Pri tomto rekorde sme nemohli chýbať. Naša formula s číslom E90 stála na čele tejto kolóny a bola tak dôkazom, že elektrická energia má potenciál poháňať aj závodné autá či formule.

1. medzinárodný zraz vozidiel na elektrický pohon na Slovensku sa mohol uskutočniť hlavne vďaka skupine VSE, Tesla Club Slovakia a Mestu Vysoké Tatry, ktoré pod záštitou primátora Jána Mokoša zorganizovali tento zraz s nádhernou myšlienkou, znížiť emisie CO2 na čo najnižšiu hodnotu. Touto cestou im za pozvanie ďakujeme, sme radi, že sme mohli byť súčasťou tohto projektu.

Aj keď nie sme veľká spoločnosť, sme len študentský projekt, ktorý má snahu posúvať sa ďalej, a ukázať svetu, že aj u nás na Slovensku vieme konkurovať svetu, aj napriek obmedzeným rozpočtom. Budeme radi ak nás podporíte na našom Facebooku a dáte nám LIKE!

Samozrejme, máme pre Vás aj video z našej jazdy v kolóne, ktorej sa podarilo vytvoriť nový elektrický rekord.

Výstava: SGT-FE14 v OC Eurovea

V termíne 21.2.-1.3.2015 budete mať pri príležitosti 5. výročia existencie nášho tímu možnosť vidieť našu formulu zo sezóny 2014 naživo v priestoroch OC Eurovea. Tento monopost v lete úspešne reprezentoval našu krajinu, univerzitu a partnerov na súťaži Formula SAE Italy a zúčastnil sa aj množstva iných eventov, na ktorých ste ho možno aj videli.

Nenechajte si túto príležitosť ujsť.

Facebook event:

https://www.facebook.com/events/326024794262416/?sid_reminder=1639248000221970432

SGT v Hollene

18.4.2015 sme mali možnosť prezentovať sa pred zamestnancami nášho partnera Hollen Odltimer.

Dobre naladení sme sa stretli v našej utešenej dielni a začali sme sa pripravovať na odchod. Samozrejme, dobrému zakončeniu dňa musia predchádzať rôzne problémy, ktoré neobišli ani nás, a tak sme sa  vydali na cestu s menším zdržaním. Aj napriek studenému vetru nám deň vylepšovalo príjemné slnečné počasie.

Po príchode na miesto nás privítal pán Ing. Juraj Vrbik. Vyložili sme nášho zeleného žraloka pred dielňou plnou áut, na ktoré sme sa väčšinu času pozerali s otvorenými ústami, a ak sme sa aj zmohli na slová, bolo to len: „Ooooo“.

Prvá skupinka zamestnancov, ktorá prišla o 13:00, si nás žiaľ nemala možnosť užiť naplno. Potom však nasledovali ešte tri skupinky, ktoré prichádzali v pravidelných 90-minútových intervaloch. Dielňou ich previedol pán Ing. Vrbik a následne odovzdal slovo nám. Pre návštevníkov sme si pripravili prezentáciu nášho tímu a následne sme im predviedli výsledok našej tvrdej práce, ktorá, samozrejme, zaujala všetkých najviac.

Prišiel sa na nás pozrieť aj generálny riaditeľ, pán Ing. Tomáš Osuský a aj majiteľ spoločnosti Heinrich von Hollen. Obaja boli veľmi milí a zaujímali sa o naše potreby. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť stretnúť sa s nimi a aj so všetkými zamestnancami spoločnosti. Celý deň sme sa cítili veľmi dobre vďaka atmosfére, ktorú pre nás vytvorili.

Viac fotografií nájdete aj na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.893651877362272.1073741834.152799798114154&type=1

Workshop v Technickej akadémii

26.5. sme v spolupráci s našim partnerom Embraco zorganizovali workshop pre žiakov prvého ročníka Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi.

Tento workshop bol zorganizovaný s cieľom predstaviť žiakom atraktivitu nášho projektu a priblížiť im, čomu sa budú môcť venovať, ak pôjdu študovať na vysokú školu. Pripravili sme pre nich prezentáciu nášho tímu a jednotlivých sekcií a tiež súťaž skladajúcu sa z technických aj teoretických úloh týkajúcich sa našej formuly s vecnými cenami.

Celý tento deň bol pre nás veľmi príjemným zážitkom, za čo by sme chceli poďakovať najmä firme Embraco a vedeniu Technickej akadémie, s ktorými bola skutočne radosť spolupracovať. Dúfame, že sa s niektorými žiakmi stretneme o pár rokov v tíme!

Taktiež ďakujeme spoločnosti Avis za zapožičanie dodávky.

Formula okolo Slovenska 2015

Alebo povedzme radšej zaujímavý týždeň na cestách po slovenských stredných školách s našou formulou a časťou tímu.

V duchu dobrého nápadu a nadšenia sme sa rozhodli zúčastniť sa akcie, počas ktorej navštívime pár škôl s technickým zameraním a predstavíme mladým študentom našu prácu. Počas týždňa od 19.10 do 23.10.2015 sme navštívili 5 škôl v 5 odlišných mestách a predviedli ukážky jazdy v takomto poradí: Myjava, Tvrdošín, Spišská Nová Ves, Nitra a Komárno. Stovky študentov si nás mohlo vypočuť a zoznámiť sa s našim projektom. Prišli s nami aj zástupcovia školy, ktorí mali tiež niekoľko lákavých slov pre stredoškolákov, ktorými ich chceli motivovať k štúdiu na vysokej škole.
Počas 6 rokov fungovania tímu sa samozrejme členovia striedajú, ale hlavná myšlienka zdokonalovania sa vytrvá. Každý študent, ktorý sa chce stať členom tímu, chce aj to, aby tím bol stále úspešnejší, a vytvoriť pre ľudí niečo, čo nám uľahčí život v budúcnosti. A v neposlednom rade stojí to za pocit robiť jedinečný projekt na Slovensku a prezentovať sa ním na celosvetových akciách. Práve vďaka takýmto aktivitám si absolvent našej fakulty ľajšie nájde vysnené zamestnanie.
Tieto myšlienky boli podstatou našej prezentácie, ale okrem teórie sme si aj sadli do formuly a predviedli jazdu. Pretože teória a prax sa musia doplniť navzájom. A keď odštartuje nami navrhované auto, to je ďalší krok úspechu.
Na takzvanej služobke sme neboli sami, pretože s nami prišli aj naši partneri a kamaráti z FME Racing Teamu a chalani venujúci sa stavbe kvadrokoptéry.
Môžeme povedať, že to bol veľmi pekný týždeň, rozšírili sme obzor stredoškolákov ohľadom štúdia na VŠ a aj získali vedomosti ohľadom ich záujmu a dúfame, že sme v nich povzbudili motiváciu k snahe o ekologickejšie riešenie automobilovej dopravy v blízkej budúcnosti.

Za fotografie vďačíme SjF STU a Tomášovi Mlynarčíkovi z Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi. http://tomy-photography.webnode.sk/

SGT v Hollene

Dňa 24.10.2015 sa už tradične otvorili brány renovačnej dielne spoločnosti Hollen Oldtimer v Devínskej Novej Vsi.

Široká verejnosť dostala možnosť popásť si oči na kúzelných, historických tátošoch tých najladnejších kriviek ako Porsche 911, alebo Ford OSI, ktoré sa o pár mesiacov vrátia v plnom lesku na cesty. Atmosféru histórie stupňoval majestátny Mercedes-Benz 600 rozobratý do poslednej skrutky a v neposlednom rade aj pretekárske Maserati. Prehliadku dopĺňali motocykle a nedávno zrenovované motory Porsche a Mercedes-Benz. Medzi nimi, nie však v rohu zastrčná, naša E-90tka. Trocha iná, o kúsok lepšia než náš posledný prototyp žraloka.

Výsledok našej tvrdej práce zanechal o 31kg ľahšiu formulu, než minulý rok, zároveň výkon stúpol zo 108kW na 140kW. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h z 3,9 s na nádherných 3,5 s. Krútiaci moment stúpol o 80Nm. K týmto číslam pribudli ďaľšie novinky, ako predné a zadné krídlo, karbónové zavesenia, nový špičkový volant s grafickým plnofarebným displayom a ako čerešničku na torte mi nedá nespomenúť nové motory s planétovými prevodovkami, ktoré sme si sami vyvinuli.

Počas prehliadky, sme na radosť divákov, ale aj generálneho riaditeľa pána Tomáša Osuského a majiteľa spoločnosti Heinrich von Hollena prevetrali monopost, čo očividne zaujalo. Bolo nám cťou a potešením, že sme sa mohli zúčastniť tejto udalosti a dúfame, že sa tu opäť predvedieme o rok s novou, ešte prepracovanejšou verziou elektrickej formuly.

Držte nám palce. Váš Stuba Green Team.

Autor: Rebeka Križanová

Foto : http://www.bazala.sk/

Tour de Mall

Nenechajte si ujsť príležitosť stretnúť sa s našimi členmi a naživo si prezrieť naše monoposty!

13. marca odštartuje STUBA Green Team projekt Tour de Mall. Ide o prezentáciu nášho tímu a výstavu formúl v obchodných centrách po celom Slovensku. Popri nákupoch tak máte možnosť priamo vidieť tri naše formuly, alebo sa spýtať našich členov na všetko čo vás zaujíma.

V dňoch 13.3. – 19.3. nás nájdete v Bratislave v OC Eurovea, 20. – 26.3. v OC Avion Shopping Park a 27. 3. – 2. 4. v Poprade v OC Forum.

V budúcich týždňoch pripravujeme výstavy aj v iných obchodných centrách. Pre viac informácií sledujte našu stránku alebo facebook.

Tešíme sa na vás!

Hollen Oldtimer

Po roku sme opäť navštívili nášho dlhoročného partnera HOLLEN Oldtimer, kde sme medzi nádherné staré autá vniesli kúsok novej technológie.

V pondelok 23. októbra navštívili pracovníci Veľvyslanectva Spolkovej Republiky Nemecko priestory jedného z našich dlhoročných partnerov – HOLLEN Oldtimer.

Pozvanie na túto akciu sme dostali aj my, čo nás nesmierne potešilo, pretože sme

Ďakujeme za túto skvelú príležitosť a tešíme sa na ďalšie stretnutia!

Vyhraj jazdu s Tour de mall

Niekto svoje autá posiela do vesmíru a niekto ich vystavuje, aby ich mohli ostatní obdivovať. Oficiálne sme odštartovali Tour de mall, na ktorom si budete môcť v nasledujúcich týždňoch zblízka prehliadnuť naše monoposty v bratislavských obchodných centrách.

Harmonogram Tour de mall:

12.2. – 16.2.  Avion Shopping Park
17.2. – 25.2.  OC Eurovea
4.3. – 11.3. Bory Mall

 

Navyše prebieha súťaž o zážitkovú jazdu na našom najnovšom monoposte!

Ako sa zapojiť? Stačí

  • dať like na našu FB stránku alebo Instagram (v prípade oboch sa šanca na výhru zvyšuje)
  • odfotiť sa v obchodnom centre s formulami a verejne zdieľať fotku s hashtagom #STUBAGT