Italliani, spaghetti, bagette, Formula Student Italy 2014…

More. Voda. Pláž. Teplo. Relax. Toto všetko prežívajú ľudia počas horúcich letných mesiacov. My však nie. Treba stavať, skladať, upravovať, trénovať a dolaďovať. Ak ste si položili otázku prečo práve tieto činnosti vymeníme za oddych? Radi vám to vysvetlíme dvomi slovami – Formula Student.

Súťaž v slnečnom Taliansku sa konala posledný augustový týždeň, konkrétne posledné štyri dni tohto letného mesiaca. Na cestu sme museli vyraziť už v stredu v noci, aby sme sa mohli vo štvrtok registrovať priamo na dráhe. Z dodávky sme si vytvorili pojazdnú dielňu a zároveň garáž pre našu krásku, aby sa cítila ako doma. Čakala nás náročná nočná cesta, desať hodín za volantom. Štyri autá a dodávka, odhodlane putujúce proti noci. Šoférovanie plne naloženej dodávky, cez celé Rakúsko a polovicu Talianska dokáže človeka unaviť.  Ale v dobrom kolektíve je aj tá najdlhšia cesta zábavou a hlavne radosť a očakávania zo súťaže nám s ubúdajúcimi kilometrami dodávali čoraz viac síl a odhodlania. Po prejdení viac ako 900 kilometrov sme dorazili na okruh Varano De´ Melegari v severnej časti Talianska.

Posledné úpravy našej formule trvali až do neskorých ranných hodín. Spánok sme vymenili za prácu, aby sme ju pripravili čo najprecíznejšie. Sme tím, ktorý dokáže konkurovať desiatkam družstiev z celého sveta, či už výsledkami na dráhe alebo technikou v monoposte.

Potrápilo nás aj zopár problémov, bez ktorých by sme sa jednoducho nezaobišli a patria k súťaži. Za spomenutie stojí rozhodnutie komisárov, ktorý nás nechceli pustiť na dráhu, kvôli uloženiu sedadla vo formuly. Podľa pravidiel je určený najmenší priestor medzi sedadlom a batteryboxom. Ukázali nám, že pravidlá sú prísne a platia pre všetkých 80 zúčastnených tímov, bez výnimky. Boli sme pod limitom, takže sme posunuli sedadlo jazdca o niekoľko milimetrov smerom k volantu. Pár milimetrov, to neznie ako problém – poviete si. Ale spôsobilo to zhoršené podmienky pre našich jazdcov. Odzrkadlilo sa to až pri Endurance, kde náš jazdec po vyčerpávajúcich kolách vybočil z dráhy. To znamenalo automatické diskvalifikovanie.

A čo výsledky? V súťažiach Formula Student platí olympijské “Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!” stonásobne. Cieľom všetkých tímov na súťaži, je dostať svoje “dielo”, na ktorom pracovali mnoho hodín na trať a odjazdiť s ním všetky disciplíny. Nám sa to po dvojdňovom boji  na okruhu podarilo. Až na Endurance. V Akcelerácii sme skončili na fantastickom 6. mieste. V disciplínach Autocross a Skidpad (osmička) zhodne na 10. pozícii. Avšak dobré umiestnenie je už len akousi čerešničkou na torte pre všetkých, ktorí to dotiahli s monopostom až na trať.. My medzi tieto tímy patríme. Dokázali sme to. Dokázali sme, že aj my môžeme byť konkurencieschopní v svetovom meradle. S obmedzenými možnosťami, ale predsa sme dokázali byť rovnocenným súperom pre tímy s rozpočtami, o ktorých môžeme zatiaľ iba snívať.

Súťažou v Taliansku sme odštartovali novú sezónu, plní nadšenia z našej novej, vylepšenej formuly a tímu rozrasteného o pár nových členov. Nová sezóna je pre nás výzvou, byť lepší a posúvať sa čoraz vyššie a vyššie medzi celosvetovú špičku, preto tam StubaGreenTeam rozhodne patrí a jeho potenciál ho pre túto pozíciu predurčuje.

V neposlednom rade by sme sa chceli poďakovať vám, naším fanúšikom. Za to, že nám držíte palce a vidíte v nás viac, čím nás robíte lepšími a odhodlanejšími dosahovať čoraz vyššie ciele.

Veľká vďaka patrí firmám, ktoré veria našej snahe, bez ktorých by naše úsilie nebolo možné ukázať. Medzi nimi náš generálny partner Slovenské elektrárne, a.s.  – člen skupiny ENEL, ďalej spoločnosti Continental, NES Nová Dubnica, AUTOCMODEX Trnava, www.noznicovestany.sk, More zliav, ABC Media Banská Bystrica a mnohí ďalší.